Home Podróże Podróże po Polsce: Najbardziej urokliwe wioski, które warto odwiedzić

Podróże po Polsce: Najbardziej urokliwe wioski, które warto odwiedzić

przez admin

Polska jest pełna malowniczych wiosek, które oferują spokojną atmosferę, piękne krajobrazy i unikalną kulturę. Warto zrezygnować z zatłoczonych miast na rzecz urokliwych zakątków, gdzie można poczuć prawdziwy klimat lokalnego życia. Oto kilka wiosek, które warto odwiedzić podczas podróży po Polsce.

Zalipie – Wieś Malowanych Chat

Zalipie, położone w Małopolsce, to niezwykła wioska, gdzie tradycja malowania chat przetrwała do dziś. Każda chata, płot, a nawet studnia, są pokryte kolorowymi malunkami kwiatów. Ta unikalna tradycja rozpoczęła się pod koniec XIX wieku i jest kontynuowana przez lokalnych mieszkańców.

Atrakcje:

 • Malowane Chaty: Spacer po wiosce to jak wędrówka przez żywy obraz. Każda chata jest wyjątkowa, a malunki są niezwykle szczegółowe.
 • Dom Malarek: To miejsce, gdzie można zobaczyć prace lokalnych artystek oraz nauczyć się technik malowania.
 • Kościół w Zalipiu: Nawet kościół jest zdobiony pięknymi malunkami, co czyni go jednym z najbardziej kolorowych miejsc sakralnych w Polsce.

Szymbark – Perła Beskidu Niskiego

Szymbark to urokliwa wieś położona w Beskidzie Niskim, znana z pięknych krajobrazów i zabytkowej architektury. To idealne miejsce dla miłośników historii i przyrody.

Atrakcje:

 • Skansen w Szymbarku: Muzeum Wsi Pogórzańskiej prezentuje tradycyjną architekturę regionu, w tym zabytkowe chaty, stodoły i młyny.
 • Zamek Gładyszów: Ruiny zamku z XV wieku, które oferują wspaniałe widoki na okolicę.
 • Szlaki turystyczne: Szymbark jest doskonałą bazą wypadową do pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim, gdzie można podziwiać piękne krajobrazy i dziką przyrodę.

Kazimierz Dolny – Artystyczna Oaza nad Wisłą

Kazimierz Dolny to malownicza wieś nad Wisłą, która przyciąga artystów, malarzy i turystów z całej Polski. Znana ze swojego artystycznego klimatu i zabytkowej architektury, oferuje wiele atrakcji kulturalnych i przyrodniczych.

Atrakcje:

 • Rynek: Centralny punkt wsi z renesansowymi kamienicami i zabytkowymi studniami. Latem odbywają się tu liczne targi i festiwale.
 • Góra Trzech Krzyży: Wzgórze z pięknym widokiem na Wisłę i Kazimierz Dolny. Idealne miejsce na romantyczny spacer.
 • Zamek w Kazimierzu Dolnym: Ruiny zamku z XIV wieku, które oferują fascynującą podróż w przeszłość.

Karpacz Górny – Brama do Karkonoszy

Karpacz Górny to malownicza wieś w Karkonoszach, idealna dla miłośników górskich wędrówek i zimowych sportów. Znana ze swojego piękna przyrodniczego i licznych atrakcji turystycznych.

Atrakcje:

 • Świątynia Wang: Unikalny, drewniany kościółek sprowadzony z Norwegii, który jest jednym z najważniejszych zabytków w Karpaczu.
 • Szlaki turystyczne: Wioska jest doskonałym punktem wyjściowym do wędrówek po Karkonoszach, w tym na Śnieżkę, najwyższy szczyt Sudetów.
 • Muzeum Sportu i Turystyki: Miejsce, gdzie można poznać historię turystyki i sportów zimowych w regionie.

Powiązane wpisy